4.1. folyamat
Egymással kapcsolatban vagy kölcsönhatásban álló tevékenységek olyan sorozata, amely bemeneteket kimenetekké alakít át.
1. MEGJEGYZÉS: Egy folyamat bemenetei általában más folyamatok kimenetei.
2. MEGJEGYZÉS: Egy szervezetben (3.1.) a folyamatokat általában szabályozott feltételek mellett tervezik és hajtják végre, hogy értéket hozzanak létre.
3. MEGJEGYZÉS: Az olyan folyamatot, amelynek esetében a létrejött termék (4.2.) megfelelőségét (6.1.) nem lehet közvetlenül vagy gazdaságosan igazolni, gyakran „különleges folyamat”-nak nevezik.
4.2. termék
Egy folyamat (4.1.) eredménye.
1. MEGJEGYZÉS: Négy általános termékkategória létezik:
Sok termék különböző általános termékkategóriákba tartozó elemeket tartalmaz. Hogy ilyenkor a terméket szolgáltatásnak, szoftvernek, hardvernek vagy feldolgozott anyagnak nevezik, a benne túlsúlyban levő elemtől függ. Például a „gépjármű” mint kínálati termék hardverből (pl.: a kerekei), feldolgozott anyagokból (pl.: az üzemanyag, a hűtőfolyadék), szoftverből (pl.: a motor szabályozó szoftverje, a használati útmutató) és szolgáltatásból (pl.: az eladótól kapott kezelési magyarázatok) áll.
2. MEGJEGYZÉS: A szolgáltatás legalább egy olyan tevékenység eredménye, amely szükségképpen a szállító (3.6.) és a vevő (3.5.) találkozásánál megy végbe, és általában nem kézzelfogható.
A szolgáltatás nyújtása tartalmazhatja például a következőket:
A szoftver információból áll, általában nem kézzelfogható; megjelenhet utasítások, üzletviteli módozatok vagy eljárások (4.5.) alakjában.
A hardver általában kézzelfogható, és mennyisége megszámolható jellemző (5.1.). A eldolgozott anyagok általában kézzelfoghatók, és mennyiségük folytonos jellemző. A hardvert és a feldolgozott anyagokat gyakran áruknak nevezik.
3. MEGJEGYZÉS: A minőségbiztosítás (2.11.) főleg a tervezett termékre összpontosít.
4.3. projekt
egyedi folyamat (4.1.), amely egy sor összehangolt és szabályozott, a kezdeti és a befejezési időpontok megjelölésével kitűzött olyan tevékenységekből áll, amelyeket konkrét követelményeknek (1.2.) megfelelő cél elérésére végeznek, figyelembe véve az idő, a költségek és az erőforrások korlátait.
1. MEGJEGYZÉS: Egy egyedi projekt része lehet egy nagyobb projektcsoportnak.
2. MEGJEGYZÉS: Egyes projektekben a célokat finomítják, és a termék jellemzőit (5.1.) a projekt előrehaladása során fokozatosan határozzák meg.
3. MEGJEGYZÉS: A projekt eredménye lehet egy termék (4.2.) egy vagy több egysége.
4.4. tervezés és fejlesztés
Folyamatok (4.1.) összessége, amely a követelményeket (1.2.) előírt jellemzőkké (5.1.) vagy egy termék (4.2.), folyamat (4.1.) vagy rendszer (2.1.) előírásává (7.3.) alakítja át.
1. MEGJEGYZÉS: A „tervezés” és a „fejlesztés” szakkifejezést néha azonos értelemben, néha pedig a teljes tervezési és fejlesztési folyamat különböző szakaszainak megjelölésére használják.
2. MEGJEGYZÉS: Lehet jelzőt alkalmazni a tervezés és fejlesztés tárgyának megjelölésére (pl. termék tervezése és fejlesztése vagy folyamat tervezése és fejlesztése).
4.5. eljárás
Egy tevékenység vagy egy folyamat (4.1.) elvégzésének előírt módja.
1. MEGJEGYZÉS: Az eljárások lehetnek dokumentáltak vagy nem dokumentáltak.
2. MEGJEGYZÉS: Ha egy eljárás dokumentált, akkor gyakran az „írott eljárás” vagy a „dokumentált eljárás” kifejezést használják.
Az eljárást tartalmazó dokumentum (7.2.) „eljárásdokumentumnak” is nevezhető.
Minőségirányítási (MIR)
Szakkifejezések
1. A minőséggel kapcsolatos >>
2. Az irányítással kapcsolatos >>
3. A szervezettel kapcsolatos >>
4. A folyamattal és a termékkel >>
5. A jellemzőkkel kapcsolatos >>
6. A megfelelőséggel kapcsolatos >>
7. A dokumentációval kapcsolatos >>
8. A megvizsgálással kapcsolatos >>
10. A mérési folyamatok minőségir. >>
Környezetközpontú (KIR)
Munkahelyi Egészség..(MEBIR)
Élelmiszer-biztonsági (ÉBIR)
Információbiztonság (IBIR)
2026. május 28 - 29.
2026. május 28 - 29.
2026. június 01 - 02.
2026. június 01 - 02.
2026. június 01 - 04.
2026. június 02.
2026. június 03 - 05.
2026. június 04 - 05.
2026. június 05.
2026. június 08 - 09.
Ajándékok letöltése, újdonságok, szakmai témák automatikus értesítőjére feliratkozás >>
"Ragyogó, logikus felépítésű, gyakorlatorientált."
Horváth Viktória
www.bkf.hu
"Ajánlom a képzést minden olyan embernek, aki nehezen viseli a "száraz" anyagokat. Az előadó az ilyen embereknek is érdekesen fogja előadni azokat."
Farkas Szabolcs
www.fabricom.hu
"Nagyon jó, gyakorlatorientált és az igényeket maximálisan figyelembe vevő képzés."
Gyuk Attila
"Figyelemmel kísérhető, gyakorlatias képzés, rutinos előadó."
Fülöp Gyula
www.chemark.hu
"Balázs Árpád nagyon felkészülten, következetesen oktató. Remekül világított rá az oktatott szabvány lényeges pontjaira, tételeire."
Csorba Máté
www.tshungary.hu
"A valós életből vett példák révén megvalósítható ötleteket állítottunk össze a csapattal. Az előadók felkészültsége és stílusa kiválóan illeszkedett az elvárásainkhoz. Köszönjük!"
Laczkó Tóth Gergely
www.kokai.hu
"Melegen tudom mindenkinek ajánlani, mert rugalmas, átfogó és mindenre választ ad, amire kíváncsi vagy."
Kissné Farkas Márta
Haslinger Kft.
Rendkívül jó hangulatú, gyakorlatorientált és interaktív képzésen vettem részt. Végre egy olyan képzés, ahonnan úgy távoztam, hogy sokat tanultam és ezt használni is tudom majd.
Schmidt Gabriella
Aikawa Hungária Elektronikai Kft.
"Sok hasznos, gyakorlatban alkalmazható infót kaptam."
Perdi Szilvia
www.innocomp.hu
"Szakembereknek is hasznos ismeretek hozzáértő szakembertől tömören."
Dr. Becser Norbert
www.star-con.hu
Ajándékok letöltése, újdonságok, szakmai témák automatikus értesítőjére feliratkozás >>