CE-jelölés használata az EU-ban

Az EU rendszerében a direktíváknak való megfelelőség értékelése és igazolása három alappilléren nyugszik:

  1. A termék konstrukciójának és gyártásának megfelőségértékelését bizonyító, előírt
    tartalmú műszaki dokumentáció.
  2. A joghatállyal járó megfelelőségi nyilatkozat.
  3. Valamennyi terméken vagy a csomagoláson feltüntetett előírt CE-jelölés.

A direktívákban rögzített alapvető követelményeknek való megfelelést a CE-jelölés alkalmazásával kell jelölni.

A CE-jelölés nem minőségjel, feltüntetése a terméken azt jelenti, hogy az maradéktalanul megfelel a vonatkozó direktíva/direktívák követelményeinek, tehát biztonságos és erről az előírt módon meg is győződtek.

A jelölés jogosságát vizsgálat alapján a notifikált (kijelölt) testület ellenőrzi, ha a direktíva ezt előírja.

A CE-jelölés azt mutatja, hogy a termék az EU-ban bárhol forgalmazható.

Ha egy tagország ellenőrző szerve úgy találja, hogy egy termék nem felel meg a jelölés alkalmazhatósági kritériumainak, akkor az úgynevezett biztonsági záradék szerinti módon járhat el.

A harmonizált európai jogszabályok célja az áruk szabad áramlásának biztosítása is.

Ez a követelmény úgy jelenik meg az irányelvekben (direktívákban), hogy a tagországok nem tilthatják, korlátozhatják vagy akadályozhatják a termék forgalomba hozatalát, ha az kielégíti a vonatkozó irányelv követelményeit, és viseli a CE jelölést.

MAGYARORSZÁGON

Jelenleg mintegy húsz ilyen direktívát adtak ki, ezek jelentős részét nemzeti jogszabályként már hazánkban is bevezettek, amelyek tartalmazzák a forgalomba hozatal, megfelelőségértékelési eljárások, megfelelőségi jelölés, ellenőrzés és felügyelet, stb. követelményeit.

Ilyen szabályozás van villamossági termékekre, gázkészülékekre, gépekre, játékokra stb., amelyek közül néhányat közvetlenül is megnézhetsz, ha a jogszabály azonosító számára kattintasz.

TOVÁBBI direktívák >>>

Gyakori kérdés a CE megfelelőségi jelölésről

1. Mi a CE jelölés tartalma?

A CE-jelölés az EU irányelvei, direktívái szerinti megfelelőségjelölés. Azt jelenti, hogy a termék megfelel-e direktívák követelményeinek, így vélelmezhetően a biztonsághoz fűződő közérdeknek is.

2. Mit rövidít ez a két betű?

Korábban az EC betűket alkalmazták, ez az Európai Közösség (European Community) rövidítése. Később a francia nyelvű rövidítést fogadták el, Communauté Européenne, CE.

3. Milyen termékeken kell a CE jelölést feltüntetni?

A direktívák hatálya alá tartozó termékeken.

4. Kinek a számára szól a CE-jelölés?

Alapvetően a hatóságok számára. Ha a terméken feltüntették a CE-jelölést, az EU és a hazai vám-, piac- és más felügyeleti hatóságok kötelesek vélelmezni, hogy a direktívák védelmi és más alapvető előírásait a szállító betartotta, ezért a termék az EU (és hazánk) területén szabadon forgalmazható. Piacellenőrzés során a hatóság kérheti a CE-jelölés megalapozottságának bizonyítását, az előírt tartalmú megfelelőségi nyilatkozatot és a műszaki dokumentációt.

5. Mi a feltétele a CE-jelölés feltüntetésének?

A feltétel, hogy a termékre vonatkozó valamennyi direktíva (hazai jogszabály) előírásai szerinti megfelelőségértékelési eljárásokat pozitív eredménnyel elvégezték, erről hatósági ellenőrzés céljára rendelkezésre áll részletes, előírt tartalmú műszaki dokumentáció, a termék megfelel a direktívák alapvető követelményeinek, és elsősorban a hatóságok számára erről a megfelelőségről joghatályos, előírt tartalmú megfelelőségi nyilatkozatot állítottak ki.

6. Ki felel a megfelelőségi nyilatkozat helyességéért?

Felelős a gyártó, vagy meghatalmazott képviselője, vagy importálója, vagy -ha ezek nem ismeretesek- a termék valamennyi forgalmazója.

7. Hol található rendelkezés a CE-jelölés formájára, méretére, jelentésére, feltüntetésének módjára, stb.?

Az egyes direktívákban, illetve a vonatkozó hazai jogszabályokban.

8. Lehet-e reklám céljára a CE jelölést használni?

Mivel a CE-jelölés nem megkülönböztető minőségi jel, nem a vásárlók tájékoztatására szolgál, feltüntetése kötelező, így reklámozása értelmetlen, a CE-jelölés nem a marketing eszköze.

9. A CE-jelölés mellett tanúsítási jelek feltüntethetők-e?

A vásárló számára a szabványoknak való megfelelőséget tanúsító, védjegyoltalom alá helyezett megfelelőségi jelek, mint például a páneurópai jelek (mint az ENEC-jel, a HAR-jel, a CCA-EMC-jel, a Kulcsjel) továbbra is elhelyezhetők a terméken.

10. Ki engedélyezi a CE-jelölés feltüntetését a terméken?

Mivel a gyártó, vagy meghatalmazott képviselője, vagy az importáló, illetve a forgalmazó köteles a megfelelőségértékelést elvégez(tet)ni, dokumentálni, a megfelelőségi nyilatkozatot kiállítani és a CE-jelölést a terméken feltüntetni, így annak alkalmazását nem engedélyezi sem hatóság, sem szervezet, sem vizsgáló laboratórium.

A CE jelölés egy joghatályos nyilatkozat, amelyben a termék gyártója kijelenti, hogy a termék a biztonsági direktívák valamennyi előírásának megfelel és ennek igazolása az előírt módon megtörtént.

Irányítási rendszerek szakszótár

Minőségirányítási (MIR)

Bevezetés >>

Szakkifejezések

1. A minőséggel kapcsolatos >>

2. Az irányítással kapcsolatos >>

3. A szervezettel kapcsolatos >>

4. A folyamattal és a termékkel >>

5. A jellemzőkkel kapcsolatos >>

6. A megfelelőséggel kapcsolatos >>

7. A dokumentációval kapcsolatos >>

8. A megvizsgálással kapcsolatos >>

9. Az audittal kapcsolatos >>

10. A mérési folyamatok minőségir. >>

Környezetközpontú (KIR)

Szakkifejezések >>

Munkahelyi Egészség..(MEBIR)

Szakkifejezések >>

Élelmiszer-biztonsági (ÉBIR)

Szakkifejezések >>

Információbiztonság (IBIR)

Szakkifejezések >>

Mérésügy részletei

Mennyiségek és egységek >>

Mérések >>

Mérési eredmények >>

Mérőeszközök >>

Mérőeszközök jellemzői >>

Etalonok >>

Mértékegységek >>

Hasznos tudnivalók >>

Képzéseink

Ajándékok letöltése, újdonságok, szakmai témák automatikus értesítőjére feliratkozás >>

Rólunk mondták

"Ajánlom a képzést minden olyan embernek, aki nehezen viseli a "száraz" anyagokat. Az előadó az ilyen embereknek is érdekesen fogja előadni azokat."

Farkas Szabolcs
www.fabricom.hu

"A Poligont Kft. képzésén lehetőségem volt a valós életből hozott, a rendszerépítések és bevezetések terén gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező elhivatott oktatótól tanulni az irányítási rendszerek belső auditjának a mikéntjét."

Szabó András
Electrolux Lehel Kft.

"A képzés megfelelően összeállított programja, felkészült előadója és a jó gyakorlati példák által válaszokat kaptam az ISO/TS-sel kapcsolatos "Hogyan"-okra és Miért"-ekre"

Holló Gergely

"Sok hasznos, gyakorlatban alkalmazható infót kaptam."

Perdi Szilvia
www.innocomp.hu

"Szakembereknek is hasznos ismeretek hozzáértő szakembertől tömören."

Dr. Becser Norbert
www.star-con.hu

"Nekem, mint stratégiai beszerzőnek nagyon sok jó és hasznos információval szolgált ez a tanfolyam! Most még jobban megértettem, hogy mekkora lényege is van egy szervezeten belüli folyamatok összhangjának."

Simonffy Krisztina
www.anton.hu

"Érdekes volt ezt az egész auditálási eljárást egy teljesen új szemszögből, az auditor oldaláról áttekinteni."

Kulcsár Ernő
www.elastron.hu

"A valós életből vett példák révén megvalósítható ötleteket állítottunk össze a csapattal. Az előadók felkészültsége és stílusa kiválóan illeszkedett az elvárásainkhoz. Köszönjük!"

Laczkó Tóth Gergely
www.kokai.hu

"A POLIGONT Kft. nívós képzésein mindig megfelelő oktatásban részesülök, ajánlom mindenkinek, aki elhivatott a tudás és a minőségügy iránt!"

Szokol Lajos

"Az egyetem elvégzése után megfogadtam, hogy soha többet nem ülök "iskolapadba", de sok év után ez a két nap volt, ami rádöbbentett, hogy néha nem árt."

Garamszegi Patrik
www.omikrondokk.hu

Ajándékok letöltése, újdonságok, szakmai témák automatikus értesítőjére feliratkozás >>